خطر کمبود نفت به ۳۰ دلار موکد است

به گزارش ایسنا، اوپک، روسیه و سایر تولیدکنندگان غیراوپک که به اوپک پلاس اسمی هستند، با هدف کاهش سطح ذخایر نفت و استواری قیمت ها، توافق کرده اند تولیدشان را به مدت شش ماه به استاندارد ۱.۲ میلیون بشکه در روز محدود کنند. این تولیدکنندگان استراحت است روزهای ۲۵ و ۲۶ ژوئن (۴ و ۵ آماج) برای بازنگری سیاست تولید خویشتن ملاقات کنند.

پیش از این خالد الفالح، وزیر کارمایه عربستان سعودی اعلام کرده بود روسیه عزب صادرکننده نفتی است که درباره احتیاج برای تمدید توافق کاهش تولید میان اوپک و متحدانش تا پایان سال مردد است

آنتون سیوآنوف، وزیر دارایی روسیه همچنین در اظهارات جداگانه ای خاطرنشان کرد چنانچه اوپک و متحدانش محدودیت تولیدشان را ادامه ندهند بها نفت ممکن است تا مرز ۳۰ دلار تو هر بشکه سقوط نرم.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه در مجمع مطبوعاتی به همراه فالح گفت: تا زمانی که چنین سناریویی حیات دارد، گمان تسلسل کاهش تولید منتفی محو. این روند تا حدود یدکی به وضعیت بازار در نصف دوم سال بستگی دارد. وی همچنین به بحران های تجاری و بایکوت ها به عنوان سایر عوامل تأثیرگذار پیاده شدن راسته نفت رمز کرد و گفت: داخل واقع ریسک های بالای تولید بیش از حد نیاز حیات دارد. اما در کل ما باید به بررسی دقیق تر بپردازیم و تحولات را مورد هشیاری فراغت دهیم تا تو نشست اوپک پلاس در ژوئیه، یک تصمیم مناسب بگیریم.

فالح نیز اظهار کرد: روسیه و عربستان سعودی و نیز دسته اوپک پلاس تو سعی هستند تا اقدامات لازم را برای جلوگیری از کاستی جدی مقدار های نفت انجام دهند.

وی داخل مصاحبه با خبرگزاری تاس روسیه گفته وجود با روسیه درباره تمدید محدودیت عرضه تو نشست وین اختلاف رویت وجود دارد. در داخل روسیه درباره استاندارد نفتی که این کشور باید در نیم دوم سال تولید کند، بحث وجود دارد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، هفته گذشته گفته بود اوپک و روسیه درباره قیمت مفت برای نفت اختلاف نظر دارند ولی تو کنفرانس سیاست گذاری، یک تصمیم مشترک خواهند گرفت.

ایگور سچین، مدیرعامل شریک روس نفت هشدار داده است اگر مسکو با تمدید ارامش کاهش تولید اوپک موافقت کند، باید خسارت این شرکت را جبران کند. وی همچنین درباره بوسیله خطر افتادن سهم بازار روسیه و افتادن آن دست رقیبان آمریکایی هشدار داده است.

پیاده شدن اساس گزارش رویترز، وزیر انرژی عربستان سعودی پیش روی کرد که ممکن است پیش از میتینگ رسمی اوپک، فرصت دیگری برای مذاکره با نواک تو نشست گروه جی ۲۰ در ژاپن حیات داشته باشد.

پاول سوروکین، معاون وزیر انرژی روسیه نیز در مصاحبه با رویترز اقرار کرد: کشورهایی که اصلاح کاهش تولید جهانی نفت را توشیح کرده اند به تصمیم قاطعی درباره سرنوشت مصالحه فعلی که اواخر ژوئن منقضی می شود، خواهند رسید. وی گفت: تصمیم درباره آینده این سازش بر مبنای این خواهد بود که آیا راسته جهانی نفت متعادل شده است خواه خیر.