فروش سهام ارشد ترین انبازی نفتی دنیا مفتاح خورد

به گزارش ایسنا، این غول نفتی در مسیر تبدیل شدن به یک شرکت سهامی عام گام برداشته است و در حالی که عرضه ابتدایی عمومی سهام آرامکو ممکن است بوسیله بزرگترین رویداد در جنس خود تغییر شود ولی مطابق با اهداف مورد رویت طالع عربستان سعودی نخواهد بود.

سازمان میدان تنخواه عربستان سعودی اخبار کرد آرامکو نیت دارد درصد نامشخصی از سهام خود را به خرید رساند که شوق می رود خرید آن از ماه آینده آغاز شود. بانکدارانی که تو این بنیاد فعالیت می کنند به طالع عربستان سعودی تقریر کرده اند که سرمایه گذاران احتمالا ارزش آرامکو را ۱.۵ تریلیون دلار ارج گذاری می کنند که کمینه از دو تریلیون دلار مورد دید دولتمردان سعودی خواهد بود.

آرامکو در کسب و فقره نفت، یک غول بزرگ به شمار می رود و به انزوا حدود یک دهم از نفت جهان را تولید می کند. این شرکت سال میلادی گذشته ۱۱۱ میلیارد دلار درآمد تمام عیار داشت که تقریبا دو برابر سود اپل و بسیار اعلی از رقیبانی مانند اکسون موبیل و رویال داچ شل بود.

با اخبار غرض نصیب و قسمت عربستان داخل روز یکشنبه، ممکن است آرامکو رکورد بزرگترین ارائه اولیه عمومی سهام دنیا را به صیت خود ثبت کند و از رکورد قبلی ۲۲ میلیارد دلار ابتیاع شریک شدن تجارت الکترونیکی چینی علی بابا درون یک روز درون سال ۲۰۱۴، فراتر رود.

اما نمایش ابتدایی اشتراکی سهام آرامکو برخلاف اهداف بلندپروازانه عربستان پیش خواهد رفت. محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی زمانی که در سال ۲۰۱۶ برنامه فروش سهام آرامکو را اعلام کرد، گفته حیات این باهم اتحاد کردن حدود دو تریلیون دلار مقدار خواهد داشت و نمایش سهام تا سال ۲۰۱۷ اجرا می گیرد و سهام این شرکت علاوه بر بازار داخلی، در بازارهای بین المللی مانند لندن یا نیویورک معامله خواهد شد.

نمایش سهام آرامکو داخل سه سال گذشته چندین بار بر روال پیچیدگی آماده سازی فاینانس و عملیاتش که مدتها محرمانه نگه داشته شده بود، به تاخیر افتاد. و در حالی که محمد بن سلمان امید داشت فروش سهام آرامکو علاوه بر بازار داخلی، در یک بازار سهام برجسته نمدار ارتکاب گیرد. به نظر می رسد فعلا چنین برنامه ای از رخصت بیرون شده است.

بر مبنا گزارش نیویورک تایمز، عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی و برادر ناتنی محمد بن سلمان درون کنفرانس سرمایه گذاری ریتز کارلتون تو ریاض اظهار کرد که عرضه سهام آرامکو درون وهله مقدمه یک غرض سعودی و به خصوص تصمیم شاهزاده محمد بوده است.