چنبره دلالان روی بازار موبایل | نقش عمده سودا ها داخل قیمت های نجومی موبایل

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از آرمان ملی، یعنی همگی گرانی های تلفن همراه به دلیل تغییرات بها دلار نیست بلکه این دلالان هستند که قیمت را در بازار تعیین می کنند. افزایش ارج بوسیله کاهش فروش واحدهای خرد منجر می شود ولی فروشندگان یا همان واردکنندگان عمده که سهم بزرگی از راسته را داخل اختیار دارند ابد برنده این تورنمنت عرضه و تقاضا هستند.

گوشی تلفن همراه یکی از نیازهای بنیادی مردم است که داخل هر شرایطی مجبورند تا با مطمئن هزینه یکی از این دستگاه ها را تهیه کنند، اما با مسئله افزایشی ارج ارز این امکان برای همه بود ندارد و هرچه به پیش می رویم وضعیت بدتر هم می شود.

بازار تلفن همراه موقوف به واردات است و در این میان واردکنندگان عمده دست پیش را دارند. براساس آنچه که اعلام شده بسیاری از دستگاه های تلفن همراه حتی پیش از گران شدن ارز بااطلاع شده اما این موضوع نتوانسته تا اینکه گوشی های واردشده با ارز با ارج های پایین نمدار را بوسیله میدان بیارود. دلیل آن تیمار این است که واردکنندگان عمده که نقش دلالان و گردانندگان این بازار را بازی می کنند عاری هیچ نظارت و مزاحمتی از سوی مقامات مربوطه، محصولات دانا شده را بوسیله نرخ روز ارز عرضه می کنند.

از طرفی کاهش عرضه جدیت می کنند مقدار گوشی را حتی بیشتر از ارج ارز نگه دارند درون این شرایط هم طبیعی است که خیر تکه فروشان و نه مردم نمی توانند آنطور که باید از این فناوری یکروز ببرند. این وضعیت همیشه بوده و امروز تیمار هست و به رویت نمی رسد که مسئولان مفید مگر حرف کوفتن اجرا داده باشند!

مهتر انجمن صنفی فروشندگان تلفن همراه، سیم کارت و لوازم جانبی، درباره افزودن قیمت موبایل در پی اضافه نرخ دلار گفت: «با توجه به لرزش نرخ ارز تماشایی تغییر ارزش تمامی کالاها از جمله تلفن همراه هستیم. البته مغازه دار و لقمه فروش بیشتر به دنبال این است که چرخه خرید و فروش خلق کردن شود، اما برخی عمده خرید ها با توجه به اینکه پروسه واردات زمان به خشکی امدن است، نسبت بوسیله عرضه خودداری می کنند، مثلا عمده فروشی با ارز ۲۰ هزار تومان گوشی را ملتفت کرده سپرده به نرخ روز دلار قیمت گوشی را تعیین و در جوانمردی مغازه دار استراحت می دهد و همین موضوع باعث گرانی هر روزه گوشی شده است.»

افشار خاشع لاریجانی با بیان اینکه عمده فروش برای کسب منفعت بیشتر و سوء استفاده از شرایط موجود نسبت به عرضه به موقع ممانعت می کند، به ایلنا افزود: «تو حال حاضر بیشتر مغازه داران و تکه فروش ها ماکت گوشی را در ویترین به نمایش می گذارند و زمانی مراجعه مشتری از عمده فروش تمهید می کند، اساسی فروش نیز با توجه به تثبیت ارزش روز ارز که پس ازآن از ظهر است و معمولا نسبت به روز قبل گران تر می شود نرخ گوشی را تعیین و در وارستگی فروشنده معرفت استراحت می دهد.»

او افزایش کرد: «حالا شاهدیم که واردکننده ای که بوسیله ظهر منفعت بیشتر و نامتعارف است با ارز ۲۰ هزار تومان ثبت پند کرده اما با روند افزودن ارز گوشی را با ارز ۳۰ هزار تومانی می فروشد و حتی اسکان تو ارائه را شاهد هستیم.» فروتن لاریجانی یادآور شد: «برخی رادیکال فروشان از وضعیت امروز راسته ارز سوء استفاده می کنند که به تبع آن فروشنده ها بوسیله دردسر می افتند و در مولود کالا برای کاربر قلیل و مشتری گران طولانی می شود.

در حال مجهز گوشی هایی که تقاضای بیشتر و پایگاه کمتری در بازار دارند بیش از دیگر گوشی ها مادون واکنش مقدار ارز گران شده و افزایش نرخ داشته اند. شرایط باید به گونه ای باشد که در بازار ثبات ابداع شود و مسئولان نسبت به بهبود اوضاع هم برای فعالان پا بر جا این صنف و هم انسان اقدام کنند.»