خیز قیمت ها در بازار مواد پروتئینی | شرایط میدان خرده فروشی انواع گوشت قرمز، مرغ و تخم مرغ

به گزارش همشهری آنلاین، با حیات مرحله مسئولان تنظیم بازار بخاطر افزایش عرضه گوناگون مواد پروتئینی به ارزش مصوب دولتی، داخل روندی معکوس؛ کاهش عرضه گوشت قرمز، مرغ و تخم مرغ زمینه افزایش بها این اقلام در بازار خرده فروشی را مجهز کرده است.

بوسیله گزارش همشهری، قیمت مرغ و تخم مرغ که در چند هفته اخیر منفعل از مشکلات تامین نهاده های تولید سیر صعودی بوسیله خود محزون بود، بوسیله دلیل افزایش نسبی تقاضا داخل تعطیلات پایان هفته گذشته و تکثیر مقدار تله و مرغ حی به بالا خویشتن رسید. اما این اضافه مقدار محدود به مرغ و برز مرغ نبود و سازگرانی انواع گوشت قرمز گوسفندی، گوساله و گاوی نیز فشار مضاعفی را برمتقاضیانی تحمیل کرد که در مباحثه قیمت ارز مطمئن نهاده های تولید بین قضا و قدر و تولیدکنندگان ناگزیر بوسیله فروش این محصولات با قیمت بالاتر هستند.

گزارش میدانی خبرنگاران همشهری از بازار خرده فروشی انواع مواد پروتئینی حاکی از رکوردزنی نرخ و عرضه چند نرخی این اقلام در نقاط متنوع ولایت تهران، بنابر کیفیت، نگرش نمایش و میزان تقاضای آن است به نحوی که دیروز هر کیلوگرم گوشت شقه گوسفندی به بها ۱۲۵ تا ۱۴۵هزار، ران گوساله به نرخ ۱۲۲ تا ۱۴۰هزار، مرغ بدیع ۲۵ تا ۳۰هزار و هر شانه ۳۰عددی تخم مرغ بوسیله ۲۹ تا ۳۳هزار تومان رسید. این افزایش نرخ ها در حالی است که ستاد تنظیم بازار در مصوبه ۲۳مهرماه خود قیمت استعمال کننده هر کیلوگرم مرغ نو را ۲۰هزارو۴۱۰ و هر شانه تخم مرغ ۳۰عددی ودیعه بندی شناسنامه دار دارای زنجیره سرد را حداکثر ۳۱هزار تومان اعلام کرده بود. ارج مصوبی بخاطر انواع گوشت قرمز اخبار نشده است. رکوردزنی قیمت گوشت گوسفندی

گوشت گوسفندی ازجمله اقلامی است که در ۲هفته اخیر با رکورد زنی گرانی بیشترین افزایش مقدار را داخل بین مواد پروتئینی داشته و فعالان صنفی تکثیر بها دام زنده سبک و سنگین را عامل این گرانی قلمداد می کنند. قیمت هر کیلو دام سبک طی ۲هفته گذشته قبل از التهابات میدان ۴۰هزار، دام وزین ۳۵هزار، گوشت جسد گوسفندی ۸۲ تا ۸۳هزار و جسد گوساله ۷۰هزار تومان بود. دیروز اما قیمت هر کیلوگرم گوشت شقه گوسفندی ایرانی به نرخ ۱۲۵ تا ۱۴۵هزار، سردست گوسفندی با استخوان ۱۲۵ تا ۱۴۵هزار، بازو گوسفندی با عظم و بدون دنبه به ۱۴۵ تا ۱۶۰هزار و ماهیچه با استخوان گوسفندی ۱۶۱هزار تومان درون لقمه فروشی های سطح شهر به انسان ارائه شد. همچنین قیمت هر کیلوگرم گوشت مغز ران گوساله به ۱۲۲ تا ۱۴۰هزار، سردست گوساله ۱۱۵ تا ۱۳۰هزار و قیمت هر کیلوگرم گوشت چرخ کرده مختلط گوساله و گوسفندی به ۱۱۰ تا ۱۲۲هزار تومان افزایش یافت.

این افزایش ارزش برای برخی انواع گوشت بسته بندی گوسفند و گوساله در فروشگاه های زنجیره ای بوسیله مراتب بیشتر از قیمت خرده فروشی آن در مغازه های سطح شهر بود. هر کیلوگرم ران گوسفندی داخل برخی از این فروشگاه ها (اتکا) با نرخ ۱۵۳هزار تومان نیز به مشتریان عرضه شد.

رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی نیز با بیان اینکه هر کیلوگرم گوشت نیم گوسفندی بوسیله مقدار ۱۲۵ تا ۱۳۰هزار تومان به دست فروشگاه می رسد که آنها نیز می توانند با ۱۰درصد منفعت خرده فروشی این محصول را بوسیله بیع برسانند، گفت: اضافه قیمت گوشت سرخ بوسیله دلیل گرانی گوسفند زنده است به طوری که مقدار هر کیلوگرم گوسفند زنده یکباره از ۴۴ تا ۴۵هزار تومان به ۵۷ تا ۵۸هزار تومان افزودن یافته است.

علی‎اصغر ملکی با اقرار اینکه به طور معمول از هر کیلو گرم گوسفند حی نیم کیلوگرم گرم گوشت به دست می آید و غریزی است که با اضافه قیمت گوسفند مقدار گوشت همچنین در قصابی و فروشگاه ها افزایش یابد، افزود: از دو هفته قبل ۱۲هزار تومان به قیمت گوسفند زنده اضافه شده و نرخ گوشت سرخ را نیز حدود ۲۴هزار تومان بالابرده است.

با این حال مهتر شورای تامین کنندگان دام با اعتراف اینکه به دلیل سندیت مناسب دام و کاهش تقاضای خرید، دلیلی بخاطر افزایش قیمت گوشت وجود ندارد، گفت: با وجود آنکه میزان موجودی تله در کشور بالاست، اما دامداران بوسیله سبب جو قضیه حاکم کنار بازار و گرانی گوشت به پشت عرضه دام با نرخ های پشته هستند. منصور پوریان، افزود: باوجود پایین آمدن کاربرد گوشت، قیمت گوشت گوسفند با نوساناتی در بازار روبه رو شده اما پیش بینی می شود که پناد جریان گرانی گوشت طی روزهای آینده فروکش درنگ. پرواز نرخ مرغ

مرغ از دیگر اقلام پروتئینی است که سیر صعودی مقدار آن طی دو هفته گذشته متاثر از مباحثه نرخ ارز تامین نهاده های تولید تندتر شده و حتی خبرهایی مبنی پیاده شدن عرضه مرغ با کارت ملی درون برخی فروشگاه ها با وجود شیوع کرونا و الزامات رعایت فاصله گذاری مدنی منتشر شد. معاینه بها خرده فروشی مرغ و دانه مرغ در مغازه های سطح شهر نیز نشان می دهد دیروز هر کیلوگرم مرغ تازه بوسیله نرخ ۲۵ تا ۳۰هزار تومان داخل مناطق مختلف روستا تهران بوسیله مشتریان نمایش شد و بها هر کیلوگرم گوشت ساعد مرغ به ۲۳ تا ۲۷هزار تومان افزایش یافت.

درون بازار مرغ همچنین شتاب گرانی در فروشگاه های زنجیره ای و محصولات بسته بندی بیش از مرغ فروشی های سطح قصبه بوده به نحوی که حتی ودیعه بندی یک کیلوو ۸۰۰گرمی ران بدون غشا مرغ بدیع یکی از برندهای مشهور با قیمت ۹۴هزارو۱۴۰تومان بوسیله مشتریان عرضه شد.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی با پیش روی اینکه زمان حال هر کیلو مرغ گرم تو فدایی مغازه های سطح شهر با قیمت ۳۰هزار تومان ارائه می شود، گفت: اما متوسط قیمت هر کیلو مرغ زنده در مرغداری ۱۹هزار تومان و مرغ آماده طبخ در خرده فروشی ها ۲۴هزار تومان است.

محمد علی کمالی سروستانی با رمز به اینکه قیمت خرده فروشی مرغ درون سطح شهر تهران بنابرکیفیت و مکان نمایش متغیر است، افزود: بررسی ها از سطح بازار مدال می دهد هر کیلو مرغ در مغازه ها تا ۳۰هزار تومان نیز ارائه می شود.

او با بیان اینکه بازار نهاده های دامی همچنین قرین قبل است، افزود: حالا نرخ هر کیلو ذرت تو بازار آزاد به ۳هزارو۶۰۰ تا ۴هزار تومان و کنجاله سویا ۱۳هزارو۵۰۰ تا ۱۴هزار تومان بوسیله مرغداران ارائه می شود. اگرچه بنابر اعلام مسئولان پشتیبانی امور دام و وزارت جهادکشاورزی نهاده های دامی مطمئن شده، ولی هنوز از گمرک مرخص کردن نشده است.

مدیرعامل انجمن مرغداران گوشتی قیمت پا بر جا هر کیلو مرغ زنده را ۱۶هزارو۳۰۰ تا ۱۶هزارو۴۰۰ تومان و هر کیلوگرم مرغ گرم را ۲۲هزار تومان اعلام کرد و گفت: بنا بر آمار مرغداران درون ۳ ماهه نخست سال به ازای سودا هر کیلو مرغ ۳ تا ۴هزار تومان و پس از آن حدود یک هزار تومان صبور زیان شده اند. قیمت تخم مرغ ارتفاع ماند

بررسی قیمت خرده فروشی تخم مرغ درون بازار مصرف نیز نشان می دهد هر شانه ۳۰عددی تخم مرغ در خرده فروشی های سطح بخانه برگشتن به قیمت ۲۹ تا ۳۳هزار تومان به بیع می رسد اما نرخ هر شانه تخم مرغ صلب شناسنامه دار و با کیفیت در فداکار خرده فروشی ها به ۳۵هزارتومان نیز افزایش یافته است. در میادین ثمر و تره وعده شهرداری تهران همچنین هر کیلوگرم دانه مرغ با قیمت ۱۴هزارو۲۰۰تومان و هر شانه ۳۰عددی با وزن یک کیلو و ۸۰۰گرم با قیمت ۲۵هزارو۵۰۰تومان فروخته می شود.

این روزها بوسیله دلیل افزایش مقدار گوناگون محصولات پروتئینی مقیاس ارائه مرغ، بذر مرغ و گوشت سرخ گوسفند و گاو در مراکز عرضه مستقیم نیز کاهش یافته و فاصله بها ارائه این اقلام با فروشگاه های سطح روستا در فدایی مناطق به لباس گیری صف های خرید مشتریان منجر شده است.

مهتر هیأت مدیره اتحادیه مرغ بذر گذار استان تهران عرضه تخم مرغ بوسیله ارج مصوب کیلویی ۱۲هزارتومان را به تامین صددرصدی خوراک طیوربا بها ارز دولتی مشروط کرده و گفت: بسیاری از واحدهای مرغداری گلچین سهمیه نشده اند و اندکی از مرغداری ها همچنین هنوز ذرت و کنجاله سویای مورد نیاز خود را قبض نکرده ومجبور هستند نهاده های مورد نیاز خویشتن را از میدان آزاد با قیمت های بالا خریداری کنند.

ناصر نبی پور با بیان اینکه قیمت کنجاله سویا تو بازار آزاد ۱۴هزارو۵۰۰تومان و ذرت ۴هزارو۴۰۰تومان است و نرخ سایر اقلام واکسن، دارو، ریزمغذی و کارتن نیز با قاعده تو حال افزایش است افزود:اینک متوسط مقدار هر کیلو برز مرغ در مرغداری ۸ تا ۹هزار تومان معادل شانه ای ۱۶هزارو۵۰۰ تا ۱۷هزار تومان بوده که نسبت به ایام قبل از عید نرخ هر کیلو تخم مرغ ۴۰۰ تا ۵۰۰تومان رشد داشته است. نبی پور اضافه تقاضای ناشی از قرنطینه خانگی، ابطال سفرها و برقراری صادرات را ازجمله دلایل افزودن قیمت تخم مرغ تو میدان دانست.

ریشه: روزنامه همشهری